05 липня 2025 року – День річки Дніпро.
Починаючи з 2003 року, щорічно в першу суботу липня відзначають екологічне свято - Міжнародний день річки Дніпро, яке присвячене одній з найбільших водних артерій Європи.
Головна мета свята – привернення уваги громадськості до сучасних проблем басейну річки Дніпро та його приток, а також поширення інформації про методи вирішення цих проблем.
Сьогодні річка Дніпро та його притоки перебувають в надскладній екологічній ситуації, гостро потребують значного покращення стану поверхневих вод, охорони, раціонального використання і відновлення всіх видів ресурсів, зведення до мінімуму катастрофічного забруднення (промисловими стоками та хімікатами, пестицидами, побутовими відходами) та привернення уваги до відновлення природних берегів і прибережних захисних смуг через порушення правил забудови.
Внаслідок російської агресії відбувається знищення та пошкодження частин каналізаційних очисних споруд населених пунктів, і неочищені сточні води потрапляють, як в річку Дніпро, так і в притоки його басейну.
Екологічний стан приток р. Дніпро не є тотожним екологічному стану самої річки, але він впливає на нього. Притоки вносять воду, а отже, і забруднюючі речовини до головної річки. Якщо притоки забруднені, то це негативно впливає на якість води в р. Дніпро. Однак, якість води також залежить від інших факторів, таких як скиди промислових підприємств, сільськогосподарська діяльність, та інші.
Отже, хоч притоки - це важливий фактор, який впливає на екологічний стан р. Дніпро, він не є єдиним і визначальним.
Для покращення екологічного стану річки Дніпро і досягнення “доброго” стану масивів поверхневих вод розроблено розпорядження Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2024 р. № 1077 – р «Про затвердження планів управління річковими басейнами Дніпра та Дону на 2025 – 2030 роки».
Екологічне оздоровлення басейну р. Дніпро є надзвичайно важливим завданням, яке потребує комплексного підходу та співпраці між різними зацікавленими сторонами. Відновлення річкової мережі вимагає плідної співпраці муніципалітетів від обласного рівня до локального, а також залучення професійної наукової спільноти та громадських організацій.
Лише спільними зусиллями можна створити сприятливі умови для сталого розвитку водних ресурсів і забезпечити екологічну безпеку в умовах сучасних викликів.
За інформацією відділу регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища Погребищенської міської ради Вінницького району Вінницької області