Погребищенська міська рада
Офіційний веб-сайт
Сьогодні у нас: 06.10.2024 року
pogreb_miskrada@ukr.net
+380 (4346) 21463

Сказ   Сказ: що варто знати і як уберегтися

  Сказ — це гостре особливо небезпечне вірусне захворювання усіх теплокровних тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю. У медичній літературі інших країн хвороба відома як рабієс (у тварин) і гідрофобія (у людей).

  Причини сказу і шляхи передавання інфекції

  Джерелом та резервуаром збудника сказу є усі теплокровні тварини, з яких найбільш небезпечні для інфікування людини м’ясоїдні (дикі та домашні). Людина може інфікуватися збудником сказу від хворої на сказ тварини через: укус; подряпину та мікроушкодження шкіри; потрапляння контамінованої збудником сказу слини на слизові оболонки.

  У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки — з-поміж свійської фауни, а в дикій природі — лисиці та вовки. В Україні головним джерелом збудника сказу у дикій природі є червоні лиси, збудник сказу виявлявся також у кажанів.

  Серед свійських тварин особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі; в останні роки збільшилась роль котів, які нерідко мають спільні з лисицями території лову мишей, досить часто хворіють на сказ також сільськогосподарські тварини.

  Симптоми сказу

  У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває від 7 днів до 3 місяців, але може збільшуватися до 1-го чи 3-х років, залежно від низки факторів:

  • місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову);
  • кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
  • віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).

  Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

  Симптоми сказу у тварин залежать від стадії захворювання.

  Початкова стадія (триває до п’яти днів): - наявні сліди від укусів; - гризуть місце укусу; - ласкаві, -примхливі, -насторожені одночасно; -слабкий апетит; -їдять неїстівне; -слинотеча; -блювота.

  Збуджена стадія (2–3 дні): -агресивні; -збуджені; -нападають; -намагаються утекти; -гризуть землю; -їдять неїстівне; -конвульсії; -блювота; -параліч; -косоокість.

  Паралітична стадія (2–4 дні): -виснаження; -повний параліч; -смерть.

  Профілактика сказу

  Для профілактики сказу необхідно:

  • регулярно вакцинувати свійських тварин та диких м’ясоїдних тварин (пероральна імунізація шляхом розкладання їстівних приманок з вакцинами);
  • уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;
  • не торкатися диких чи безпритульних тварин;
  • не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти);
  • виконувати правила утримання тварин.

  Стережіться безпритульних та диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.

  Щеплення проти сказу домашніх тварин проводиться згідно планів та у разі виявлення згідно схем щеплень.

  Тому 19-20 вересня 2024р. будуть проводитися акційні щеплення проти сказу, можливо хтось не зробив щеплень, то може 19-20.09 зв’язатися із спеціалістами, які будуть проводити щеплення в межах Погребищенської ОТГ по вулицях Гонти та Київська. Тому всіх, хто бажає зробити щеплення може привести свого улюбленця.

  Що робити із твариною, підозрілою на сказ?

  Собаку, кота чи іншу тварину, яка покусала людей або тварин, слід негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки для огляду й утримання під наглядом спеціалістів протягом десяти днів, у жодному разі їх не вбивати !

  Завідувач Погребищенським відділом Вінницької районної державної лікарні ветеринарної медицини Олександр СУМАНЄЄВ

 

 

Органи влади